Conference: Meeting of the National Research Group on Gravitational Waves

Europe/Paris
Amphithéâtre Hermite (Institut Henri Poincaré)

Amphithéâtre Hermite

Institut Henri Poincaré

11 rue Pierre et Marie Curie 75005 Paris
Description

The fourth assembly of the Groupement de Recherche "Ondes Gravitationnelles" will be attached to the IHP programme "Gravitational waves: a new messenger to explore the universe". 

Due to the ongoing COVID-19 pandemic, the programme and the assembly will take place online. 

The assembly will host invited seminars by the programme participants, as well as contributed talks by both programme participants and GdR members. Please submit your abstract before the 28th of February 2021.

Invited speakers: Valerie Domcke, Giancarlo Ghirlanda, David Kosower,  Tanja Hinderer, Eleonora Capocasa, Shinji Mukohyama, Misao Sasaki, Luciano Rezzolla, Antonio Riotto, Alberto Sesana, Sweta Bhagwat, Claudia De Rham, Chris Messenger (TBC), Elena Rossi, Neil Cornish, Richard O'Shaughnessy (TBC), Matias Zaldarriaga, David Shoemaker, Daniel Holz, Katerina Chatzioannou, Gabriela Gonzalez (TBC), Arianna Renzini.

If you are a member of a French Institution, before registering to the assembly please become a member of the GdR Ondes Gravitationnelles first.

The GdR Ondes Gravitationnelles has been created in 2017 with the aim of resembling the French scientific community interested by the exploration of the universe with gravitational waves, by promoting exchanges, collaborations, and meeting opportunities. 

        

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Registration
Registration
Participants
  • Abdelhamid HADDAD
  • Abdelkader Dellal
  • Adrien Kuntz
  • agata trovato
  • Alberto Roper Pol
  • Alex Buchel
  • Alexandr Volvach
  • Ali Seraj
  • Ameek Malhotra
  • Amit Reza
  • Andrea Maselli
  • Ankit Kumar
  • Anne Amy-Klein
  • Anthea Francesca Fantina
  • Anthony Bwembya
  • Arthur Suvorov
  • Barak Kol
  • Beyhan Karakaş
  • BHASKAR BISWAS
  • Caterina Vâlcu
  • charlotte achoundong
  • Chetan Chawla
  • Chiara Caprini
  • Christian Gouiffès
  • Christos Charmousis
  • CS Unnikrishnan
  • Damir Buskulic
  • Danielle Speller
  • Danièle Steer
  • David Kosower
  • dennis sullivan
  • Dimitra Tseneklidou
  • Divyajyoti Divyajyoti
  • DIVYARANI C.G
  • Elham Nazari
  • Elias Kiritsis
  • Enrico Barausse
  • eric KAJFASZ
  • Estefani Gabriela Mendoza Guerra
  • Fabian Schussler
  • Fateme SHOJAEI ARANI
  • Federico Fraschetti
  • Filippo Vernizzi
  • Florence Da silva
  • Florent Robinet
  • Franziska Riegger
  • François Larrouturou
  • Gabriel Vidal
  • Gauri Batra
  • Georg Trenkler
  • Georgios Vretinaris
  • Gerald Salazar Quiroz
  • Giacomo Fragione
  • Gilles Theureau
  • Guilet Jérôme
  • Harish Chandra Das
  • Hervé MIGNOT
  • Hervé MOUTARDE
  • Houri Ziaeepour
  • Hugo Pfister
  • HUIYI WANG
  • Ilsang Yoon
  • Irina Dvorkin
  • Ivan Simkin
  • Jerome Bobin
  • Jerome Novak
  • Joseph Martino
  • Julien Flamant
  • Konstantin Leyde
  • Lateef Lawal
  • Laura Bernard
  • Leong Khim WONG
  • Leïla Haegel
  • Lotte ter Haar
  • Luigi Tedesco
  • Luis Felipe Longo Micchi
  • Marc Arène
  • Marc Lilley
  • Mariana Gomes
  • Marie Anne Bizouard
  • Marie-Christine Angonin
  • Marta Volonteri
  • Martina Toscani
  • Masood Valipour
  • Massimiliano Maria Riva
  • Mateusz Denys
  • Matias Zaldarriaga
  • Matthew Mould
  • Micaela Oertel
  • Michele Mancarella
  • Mikhail Barabanov
  • mohd sirtaz
  • Moslem Zarei
  • Mostafizur Rahman
  • Mukesh Kumar Singh
  • Natalia Korsakova
  • Nicola Franchini
  • Nicola Tamanini
  • Nicolas Arnaud
  • Nicolas Chamel
  • Nikita Mitichkin
  • olivier GODET
  • Olivier ROUSSELLE
  • Otto Hannuksela
  • Patrice Verdier
  • Patrick Das Gupta
  • Paul Ramond
  • Paul-Eric Pottie
  • Percy Cáceres
  • Philippe G. LeFloch
  • Pierre Vanhove
  • Poulami Dutta Roy
  • Rahime Matur
  • Raphaël Duque
  • Romuald BALLET
  • Ruchika Ruchika
  • Rémi Delpech
  • Saboura sadat Zamani
  • Sadra Jazayeri
  • Sebastian Völkel
  • Sebastien Treguer
  • Soham Mukherjee
  • SOUMMYADIP BASAK
  • Srikanta panda
  • Stanislav Babak
  • Stavros Mougiakakos
  • Sylvain Chaty
  • Sébastien Renaux-Petel
  • Tania Regimbau
  • Thierry Foglizzo
  • Valerio De Luca
  • Vincent Vennin
  • Vladimir Pastushenko
  • Yaping Li
  • Yifan Chen
  • Yun-Jing Huang
  • Yun-Long Zhang
  • Zakaria BELKHADRIA
  • Zepei Xing
    • 09:00 09:30
      TBA 30m
      Speaker: Misao Sasaki (IPMU)
    • 09:30 10:00
      TBA 30m
      Speaker: TBA
    • 10:00 10:30
      TBA 30m
      Speaker: TBA
    • 10:30 11:00
      Coffee break 30m
    • 11:00 11:30
      TBA 30m
      Speaker: Giancarlo Ghirlanda
    • 11:30 12:00
      TBA 30m
      Speaker: Tania Hinderer
    • 12:00 12:30
      TBA 30m
      Speaker: Alberto Sesana
    • 12:30 14:00
      Lunch break 1h 30m
    • 14:00 16:00
      Contributed talks 2h
    • 16:00 16:30
      Coffee break 30m
    • 16:30 17:00
      TBA 30m
      Speaker: Richard O'Shaughnessy
    • 17:00 17:30
      TBA 30m
      Speaker: Gabriela Gonzalez
    • 17:30 18:00
      TBA 30m
      Speaker: Katerina Chatzioannou
    • 09:00 09:30
      TBA 30m
      Speaker: Shinji Mukohyama
    • 09:30 10:00
      TBA 30m
      Speaker: Claudia De Rham
    • 10:00 10:30
      TBA 30m
      Speaker: David Kosower
    • 10:30 11:00
      Coffee break 30m
    • 11:00 11:30
      TBA 30m
      Speaker: Sweta Bhagwat
    • 11:30 12:00
      TBA 30m
      Speaker: Valerie Domcke
    • 12:00 12:30
      TBA 30m
      Speaker: Antonio Riotto
    • 12:30 14:00
      Lunch break 1h 30m
    • 14:00 16:00
      Contributed talks 2h
    • 16:00 16:30
      Coffee break 30m
    • 16:30 17:00
      TBA 30m
      Speaker: Eleonora Capocasa
    • 17:00 17:30
      TBA 30m
      Speaker: Neil Cornish
    • 17:30 18:00
      TBA 30m
      Speaker: Arianna Renzini
    • 09:00 10:30
      Contributed talks 1h 30m
    • 10:30 11:00
      Coffee break 30m
    • 11:00 11:30
      TBA 30m
      Speaker: Luciano Rezzolla
    • 11:30 12:00
      TBA 30m
      Speaker: Chris Messenger
    • 12:00 12:30
      TBA 30m
      Speaker: Elena Rossi
    • 12:30 14:00
      Lunch break 1h 30m
    • 14:00 16:00
      Contributed talks 2h
    • 16:00 16:30
      Coffee break 30m
    • 16:30 17:00
      TBA 30m
      Speaker: Daniel Holz
    • 17:00 17:30
      TBA 30m
      Speaker: Matias Zaldarriaga
    • 17:30 18:00
      TBA 30m
      Speaker: David Shoemaker