Reductive groups and automorphic forms. Dedicated to the French school of automorphic forms and in memory of Roger Godement.

Europe/Paris
Marilyn and James Simons Conference Center (IHES)

Marilyn and James Simons Conference Center

IHES

35, route de Chartres 91440 Bures-sur-Yvette (France)
Description

The conference "Reductive groups and automorphic forms" marks the closing of the European Research Council project "Arithmetic of automorphic motives," (AAMOT) and it is dedicated to the French school of automorphic forms and to the colleagues who have contributed to its vitality over many decades. We find it especially appropriate to dedicate the conference to the memory of Roger Godement, who passed away on July 21, 2016, and whose early and consistent commitment was of such importance in establishing Paris as a major international center in the Langlands program and in the theory of automorphic forms more broadly understood.

 

List of speakers:


     Ramla ABDELLATIF  (Université de Picardie Jules Verne)
     James ARTHUR (University of Toronto)
     Anne-Marie AUBERT  (Institut de Mathématiques de Jussieu)
     Joël BELLAÏCHE  (Brandeis University)
     Raphaël  BEUZART-PLESSIS (Université Aix-Marseille)
     Corinne BLONDEL (Université Paris-Diderot)
     Colin BUSHNELL (King's College London)
     Volker HEIERMANN (Université d'Aix-Marseille)
     Hervé JACQUET  (Columbia University)
     Arno KRET  (Korteweg-de Vries Institute)
     Jean-Pierre LABESSE (Université d'Aix-Marseille)
     Bertrand LEMAIRE  (Université d'Aix-Marseille)
     LI Wen-Wei (Academy of Mathematics and Systems Science, Beijing)
     Peter SCHNEIDER  (Universität Münster)
     Vincent SECHERRE  (Université Versailles-Saint-Quentin)
     Marko TADIC  (University of Zaghreb)
     Jack  THORNE (Cambridge University)
     Eric URBAN (Columbia University)

 

Scientific Committee:


     Pierre-Henri CHAUDOUARD  (Institut de Mathématiques de Jussieu)
     Jean-François DAT  (Institut de Mathématiques de Jussieu)
     Hervé  JACQUET (Columbia University)
     Michael HARRIS  (IHES & Columbia University)
     Alberto  MINGUEZ  (Institut de Mathématiques de Jussieu & ENS) 

logo ERC

Avec le soutien de l'European Research Council    

Abstracts
Affiche
Logo
Vidéo
Participants
  • Ahmed Abbes
  • Ahmed MOUSSAOUI
  • Alexandru Buium
  • Amadou Bah
  • Anna Szumowicz
  • Arnaud Mayeux
  • Auguste Hébert
  • Beth Romano
  • carlos andres castrillon castro
  • Chandrasheel Bhagwat
  • Changjian Su
  • Claudia Schoemann
  • Cong Xue
  • Frederic Barbaresco
  • Gianmarco Chinello
  • Gourab Bhattacharya
  • Guillaume Lachaussée
  • Guy Henniart
  • Gérard DUCHAMP
  • Hector del Castillo
  • Hengfei Lu
  • Hongjie Yu
  • Huajie Li
  • JEAN-FRANCOIS BOUTOT
  • Jessica Fintzen
  • Jiaming CHEN
  • Jinbo Ren
  • Jishnu Ray
  • Joachim Schwermer
  • Jorge Soto-Andrade
  • Julien Hauseux
  • Justin Trias
  • Kwangho Choiy
  • Laure Blasco
  • Luis Lomeli
  • Manish Patnaik
  • Matias Victor Moya-Giusti
  • Mattia Cavicchi
  • Michel Duflo
  • Michel Lapidus
  • Mladen Dimitrov
  • Nadir Matringe
  • Paola Lopez
  • Paul Gérardin
  • Peiyi Cui
  • Pramod Kumar Mishra
  • Robert Kurinczuk
  • Romain Deseine
  • Sadek Alharbat
  • Samir Bouslamti
  • sarah dijols
  • Thomas Lanard
  • Tomomi Ozawa
  • Valentin Hernandez
  • vigneras marie-france
  • Vincel Hoang Ngoc Minh
  • WALDSPURGER Jean-Loup
  • Xiaohua Ai
  • Xiaoyu Zhang
  • Xiaozong WANG
  • Zine Khalil
Contact: Elisabeth Jasserand
    • 09:00 16:30
      monday 14 may
      • 09:00
        Registration and welcome coffee 30m
      • 09:30
        Opening ceremony 30m
      • 10:00
        L’héritage de Roger Godement 1h
        Speaker: Jean-Pierre Labesse
        VIDEO
      • 11:00
        Coffee break 30m
      • 11:30
        Godement le professeur, Godement l'objecteur 1h
        Speaker: Corinne Blondel
        VIDEO
      • 12:30
        Lunch 1h 30m
      • 14:00
        Iwahori - Hecke algebras and hovels for split Kac - Moody groups 1h
        Speaker: Ramla Abdellatif
        VIDEO
      • 15:00
        Coffee break 30m
      • 15:30
        Progress report on derived Hecke 1h
        Speaker: Peter Schneider
        VIDEO
    • 09:30 16:30
      tuesday15 may
      • 09:30
        Welcome coffee 30m
      • 10:00
        Simple characters and ramification 1h
        Speaker: Colin Bushnell
        VIDEO
      • 11:00
        Coffee break 30m
      • 11:30
        Congruence properties of endoclasses and the local Jacquet-Langlands correspondence 1h
        Speaker: Vincent Sécherre
        VIDEO
      • 12:30
        Lunch 1h 30m
      • 14:00
        Transfert géométrique et blocs de Bernstein des séries principales de niveau zéro (avec Manish Mishra) 1h
        Speaker: Bertrand Lemaire
        VIDEO
      • 15:00
        Coffee break 30m
      • 15:30
        Relations entières de périodes pour le changement de base 1h
        Speaker: Eric Urban
        VIDEO
    • 09:30 14:00
      Wednesday 16 May
      • 09:30
        Welcome coffee 30m
      • 10:00
        Unitarizability in generalised rank three case for classical p-adic groups 1h
        Speaker: Marko Tadic
        VIDEO
      • 11:00
        Coffee break 30m
      • 11:30
        Zeta functions and orbital integrals 1h
        Speaker: James Arthur
        VIDEO
      • 12:30
        Lunch 1h 30m
    • 09:30 19:00
      Thursday 17 May
      • 09:30
        Welcome coffee 30m
      • 10:00
        Séries à la Bernstein de paramètres de Langlands enrichis (avec Ahmed Moussaoui et Maarten Solleveld) 1h
        Speaker: Anne-Marie Aubert
        VIDEO
      • 11:00
        Coffee break 30m
      • 11:30
        On the reducibility of induced representations for classical p-adic groups and related affine Hecke algebras (with D. Ciubotaru) 1h
        Speaker: Volker Heiermann
      • 12:30
        Lunch 1h 30m
      • 14:00
        Comparaisons de caractères relatifs locaux et la conjecture d' Ichino - Ikeda pour les groupes unitaires 1h
        Speaker: Raphaël Beuzart-Plessis
        VIDEO
      • 15:00
        Coffee break 30m
      • 15:30
        Sur la stabilisation de la formule des traces pour certains revêtements des groupes symplectiques 1h
        Speaker: Wen-Wei Li
        VIDEO
      • 17:30
        Conference cocktail 1h 30m
    • 09:30 16:30
      Friday 18 May
      • 09:30
        Welcome coffee 30m
      • 10:00
        Image des représentations galoisiennes et divisibilité des coefficients des formes modulaires 1h
        Speaker: Joël Bellaïche
        VIDEO
      • 11:00
        Coffee break 30m
      • 11:30
        Galois representations for the general symplectic group. 1h
        Speaker: Arno Kret
        VIDEO
      • 12:30
        Lunch 1h 30m
      • 14:00
        The Ramanujan conjecture for Bianchi modular forms of weight 2 1h
        Speaker: Jack Thorne
        VIDEO
      • 15:00
        Coffee break 30m
      • 15:30
        The work of Roger Godement 1h
        Speaker: Hervé Jacquet
        VIDEO
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×