Algebraic Analysis in honor of Masaki Kashiwara's 70th birthday

Europe/Paris
Salle de Conférences Marilyn et James Simons (Le Bois-Marie)

Salle de Conférences Marilyn et James Simons

Le Bois-Marie

35, route de Chartres 91440 Bures-sur-Yvette
Description

MASAKI KASHIWARA and ALGEBRAIC ANALYSIS

The story starts in the sixties, when Mikio Sato introduces hyperfunctions by algebraic methods with the dream to treat classical problems of analysis with the tools of algebraic geometry, homological algebra and sheaves, what he called "Algebraic Analysis".

Read more on Giuseppe Dito's web page

 

List of speakers:


    Anton ALEKSEEV (Université de Genève)
    Philip BOALCH (Université Paris-Sud)
    Anna CADORET (Ecole Polytechnique)
    Giovanni FELDER (ETH Zürich)
    Julien GRIVAUX (Aix-Marseille Université, IHES)
    Stéphane GUILLERMOU (Université Grenoble Alpes)
    Mikhail KAPRANOV (IPMU, The University of Tokyo)
    Masaki KASHIWARA (RIMS, Kyoto University)
    Maxim KONTSEVICH (IHES)
    François LOESER (Université Paris 6)
    Takuro MOCHIZUKI (RIMS, Kyoto University)
    Motohico MULASE (UC Davis)
    Hiraku NAKAJIMA (RIMS, Kyoto University)
    Marco ROBALO (Université Paris 6)
    Raphaël ROUQUIER (UCLA)
    Takeshi SAITO (The University of Tokyo)
    David TREUMANN (Boston College)
    Michèle VERGNE (Université Paris 7)
    Gabriele VEZZOSI (Università di Firenze)
    Tony Yue YU (Université Paris-Sud)

Organising Committee:


     Giuseppe Dito  (Université de Bourgogne)
     Maxim Kontsevich  (IHES)
     Pierre Schapira  (Université Paris 6)

 

logos

Abstracts
Logos
Poster
Vidéo
Participants
  • Ahmed Abbes
  • Anne Moreau
  • Anne-Marie Aubert
  • Benoit Jubin
  • Boris Tsygan
  • carlos di Fiore
  • Chemla Sophie
  • Cheng Shu
  • Chenliang Huang
  • Christophe Dubussy
  • Christopher Elliott
  • Claude Sabbah
  • Colin Diemer
  • Daniel Sternheimer
  • David Hernandez
  • Daxin Xu
  • Dennis Gaitsgory
  • Enlin Yang
  • eric vasserot
  • Francois Petit
  • françois chargois
  • François Loeser
  • Gourab Bhattacharya
  • Gérard Laumon
  • Honghao Gao
  • J.-F. POMMARET
  • Jessica Balota
  • Jin Hong Kim
  • Joseph Kouneiher
  • Joshua Wen
  • Kang Lu
  • Lea Bittmann
  • Mahdi Teymuri Garakani
  • Mauro Porta
  • Michael Harris
  • Michael Pevzner
  • Michel Broué
  • Michel Duflo
  • Michel Vaquié
  • michela varagnolo
  • olivier schiffmann
  • Parisa Ghazizadeh
  • Peng Shan
  • Philibert Nang
  • Pierre Cartier
  • Raeez Lorgat
  • Remi Lodh
  • Samir Bouslamti
  • Takahiro Saito
  • Tatsuki Kuwagaki
  • Tyler Foster
  • Valerio Toledano
  • Victor Kac
  • Xiaohua Ai
  • Yanbo FANG
  • Yohei ITO
  • YOSHIAKI Maeda
  • Yuri Yatagawa
  • Zheng Hua
Contact: Elisabeth Jasserand
    • 09:15 18:30
      Tuesday 6 June
      • 09:15
        Welcome coffee and reception of the participants 30m
      • 09:45
        Opening 15m
        VIDEO
      • 10:00
        Perverse schobers on surfaces via Ran categories 1h
        Speaker: Mikhail Kapranov
        VIDEO
      • 11:00
        Coffee break 30m
      • 11:30
        Nonabelian Hodge spaces and nonlinear representation theory 1h
        Speaker: Philip Boalch
        VIDEO
      • 12:30
        Lunch 1h 30m
      • 14:00
        Quantum Curves 1h
        Speaker: Motohico Mulase
        VIDEO
      • 15:00
        The Lie algebra attached to a tame closed embedding 1h
        Speaker: Julien Grivaux
        VIDEO
      • 16:00
        Coffee break 30m
      • 16:30
        The graded equivariant Todd class and the equivariant index of transversally elliptic operators 1h
        Speaker: Michèle Vergne
        VIDEO
      • 17:30
        Cocktail 1h
    • 09:30 17:30
      Wednesday 7 June
      • 09:30
        Welcome coffee 30m
      • 10:00
        The Kashiwara-Vergne theory and 2-dimensional topology 1h
        Speaker: Anton Alekseev
        VIDEO
      • 11:00
        Coffee break 30m
      • 11:30
        Galois representations and invariants in arithmetic geometry 1h
        Speaker: Anna Cadoret
        VIDEO
      • 12:30
        Lunch 1h 30m
      • 14:00
        Mixed twistor D-modules and some examples 1h
        Speaker: Takuro Mochizuki
      • 15:00
        F-fields 1h
        Speaker: David Treumann
        VIDEO
      • 16:00
        Coffee break 30m
      • 16:30
        The Frobenius conjecture in dimension two 1h
        Speaker: Tony Yue Yu
        VIDEO
    • 09:30 17:30
      Thurday 8 June
      • 09:30
        Welcome coffee 30m
      • 10:00
        Elliptic quantum groups and elliptic equivariant cohomology 1h
        Speaker: Giovanni Felder
        VIDEO
      • 11:00
        Coffee break 30m
      • 11:30
        Ring objects in the derived Satake category from Coulomb branches 1h
        Speaker: Hiraku Nakajima
        VIDEO
      • 12:30
        Lunch 1h 30m
      • 14:00
        Riemann-Hilbert correspondence for q-difference modules 1h
        Speaker: Maxim Kontsevich
        VIDEO
      • 15:00
        Microlocal sheaf theory and symplectic geometry 1h
        Speaker: Stéphane Guillermou
        VIDEO
      • 16:00
        Coffee break 30m
      • 16:30
        Riemann-Hilbert correspondence and Laplace transform 1h
        Speaker: Masaki Kashiwara
        VIDEO
    • 09:30 17:30
      Friday 9 June
      • 09:30
        Welcome coffee 30m
      • 10:00
        Geometric representation theory as representation-theoretic geometry 1h
        Speaker: Raphaël Rouquier
        VIDEO
      • 11:00
        Coffee break 30m
      • 11:30
        Motivic realisations of singularity categories and vanishing cycles 1h
        Speaker: Marco Robalo
        VIDEO
      • 12:30
        Lunch 1h 30m
      • 14:00
        Characteristic cycle of an \ell-adic sheaf 1h
        Speaker: Takeshi Saito
        VIDEO
      • 15:00
        Applications of non-commutative algebraic geometry to arithmetic geometry 1h
        Speaker: Gabriele Vezzosi
        VIDEO
      • 16:00
        Coffee break 30m
      • 16:30
        Geometry on arc spaces 1h
        Speaker: François Loeser
        VIDEO