27-29 March 2017
XLIM, University of Limoges, Faculty of Sciences and Techniques
Europe/Paris timezone

Scientific Programme

  • Monday, March 27

  • 9h-9h30

    Registration - Welcome

  • 9h30-10h

    Thierry Combot: Computation of differential invariants of planar vector fields

  • 10h-10h30

    Anastasia Parusnikova: On asymptotic expansions of solutions to the third Painlevé equation in the neighbourhood of infinity

  • 10h30-11h

    Coffee break

  • 11h-12h

    Michael Singer: Finite automata, automatic sets, and difference equations

  • 12h-14h

    Lunch break

  • 14h30-15h

    Clemens Raab: Operators with matrix coefficients

  • 15h-15h30

    Johannes Hoffmann / Viktor Levandovskyy: Factorization and its applications in a big class of noncommutative algebras

  • 15h30-16h

    Joelle Saadé: On the formal reduction of linear singular differential systems

  • 16h-16h30

    Tea break

  • 16h30-17h

    Adrien Poteaux: A divide and conquer Newton-Puiseux algorithm

  • 17h-17h30

    Jean-Claude Yakoubsohn: Numerical matrix determination without using epsilon

  • Tuesday, March 28

  • 9h30-10h

    François Ollivier: A subsystem of a flat system of differential dimension 2 is flat

  • 10h-10h30

    Johannes Hoffmann: Left saturation closure and its applications

  • 10h30-11h

    Coffee break

  • 11h-12h

    Sergei Abramov: Infinite series as the input of certain algebraic procedures

  • 12h-14h

    Lunch break

  • 14h30-15h

    Thomas Dreyfus: Transcendance of solutions of q-difference equations

  • 15h-15h30

    Camilo Sanabria: Schwarz maps of algebraic linear ordinary differential equations

  • 15h30-16h00

    Tea break

  • 16h00-16h30

    Anton Panferov: Satellite components of solutions to linear differential systems with the selected unknowns

  • 16h30-17h00

    Maximilian Jaroschek: Automated generation of non-linear loop in variants utilizing hypergeometric sequences

  • 20h-

    Conference Dinner

  • Wednesday, March 29

  • 9h30-10h

    Jordy Palafox: About symmetries and linearisability of planar webs

  • 10h-10h30

    Alexander Prokopenya: On stability of relative equilibria in a planar circular restricted four-body problem

  • 10h30-11h

    Coffee break

  • 11h-12h

    Peter Paule: Symbolic functionology: Ramanujan and computer algebra

  • 12h-14h

    Lunch break